Novinky

Namiesto ohrád, plotov a priekop chránia farmy pred slonmi malé včielky.

8. 12. 2015

Keď sa snažíte ochrániť hospodárstvo vo východnej Afrike pred slonmi, zdá sa, že nič menšieho ako obrie vystužené ploty alebo široké priekopy vás neochránia pred najväčším suchozemským zvieraťom, ktoré by mohlo spôsobiť nevyčísliteľné škody. Bohužiaľ, budovanie týchto bariér okolo každého poľa je prakticky nemožné. Snaha farmárov ochrániť svoje plodiny často vedie k nehodám alebo dokonca k smrti poľnohospodárov alebo slonov. Zoologička Lucy King však mala lepší nápad, a to „nasadiť“ včely.


Monsanto stratilo povolenia v Mexiku

29. 11. 2015

Rozširuje sa rad krajín, kde sú úplne zakázané geneticky modifikované potraviny a pesticídy od spoločnosti Monsanto a iných gigantických nadnárodných korporácii. Tieto reštrikcie prichádzajú potom, čo svet zažil masívne vymieranie včelstiev a iných druhov opeľovačov.


Teplá zima zdecimovala včely

16. 6. 2015

Číňania v provincii S'-čchuan už pár rokov opeľujú jablone ručne z rebríka s bambusovými kefkami. Vyhynuli tu včely. Slovensko sa takéhoto hrozivého scenára zatiaľ báť nemusí, no včelári majú z roka na rok väčšie ťažkosti udržať včelstvá v hojnom počte a zabezpečiť dostatok medu a dostatočné opeľovanie polí a sadov. Teraz s obavami sledujú, či bude aj naďalej pokračovať nezvyčajne teplá zima.


Včely medonosné, nenahraditeľní opeľovači plodín a rastlín, už niekoľko jarí po sebe masovo umierajú. Tento fakt je nesporný.

17. 7. 2013

Dajme sa do práce a zachráňme včely v Ontáriu


Nové chemikálie na ochranu plodín sa preukázali ako vysoko toxické

15. 7. 2013

Americká agentúra pre ochranu životného prostredia (US Environmental Protection Agency – EPA) otvorila pripomienkové obdobie k navrhovanej podmienečnej registrácii sulfaxafloru, novej aktívnej zložky, ktorej účinok je podobný neonikotionidom – pôsobí na nikotínový acetylcholínový receptor hmyzu. Látka nebola klasifikovaná ako neonikotinoid, avšak u včiel vyvoláva podobné neurologické reakcie. Pomerne rozšírený je názor, že sulfoxaflor je novou generáciou neonikotinoidov.


Včely aj naďalej vymierajú po miliónoch

10. 7. 2013

ELMWOOD – miestni včelári nachádzajú milióny mŕtvych včiel po tom, ako tu bolo pred pár týždňami vysadené obilie. Včelár Dave Schuit stratil 600 rojov s celkovým počtom včiel až 37 miliónov.


Škodlivé pesticídy budú v Európe zakázané, Slovensko hlasovalo proti zákazu!

29. 4. 2013

Členské štáty EÚ hlasovali o celokontinentálnom zákaze používania neonikotinoidov.


Pomoc pre včely

28. 4. 2013

Produkciu potravín v Európe ohrozuje masový úhyn včiel. Vlani sa objavili dôkazy o škodlivom vplyve určitých druhov pesticídov na životné prostredie.


Členovia Európskej komisie naliehajú na dočasnom zákaze pesticídov, pôsobiacich na nervový systém včiel, až kým vedci definitívne nezistia, či sú tieto látky skutočne príčinou masového úhynu včiel.

6. 4. 2013

Preventívne moratórium sa má týkať troch typov neonikotionidov. Včera bola zverejnená správa, podľa ktorej stále nie je nikomu známe, čo presne spôsobilo úhyn dvoch tretín populácie včiel.


EÚ zatiaľ nerozhodla o zákaze pesticídov

18. 3. 2013

Vládam krajín Európskej únie sa v piatok nepodarilo dohodnúť na zákaze troch bežne používaných pesticídov, spojených s rapídnym poklesom počtu kolónií včiel. V prípade, že sa štáty nedohodnú na kompromise, Európska komisia môže zákon schváliť už toto leto.


O niekoľko hodín čaká Európsku úniu dôležitá voľba o zákaze používania pesticídov, ktoré zabíjajú včely po celom svete a ohrozujú produkciu potravín.

14. 3. 2013

Korporácia, ktorej zisk závisí od predaja pesticídov lobuje proti celoeurópskemu zákazu. Podľa našich informácií sú ich snahy úspešné a podarilo sa im nakloniť niektorých európskych lídrov na svoju stranu. Pomôcť k rozhodnutiu v prospech zákazu pesticídov môže jedine verejná mienka!


EÚ navrhuje zákaz používania insekticídov, ktoré sú možnou príčinou poklesu populácie včiel.

8. 2. 2013

Insekticídy, ktoré majú škodlivý vplyv na včely opeľujúce plodiny, by mohli byť zakázané už v júli tohto roku.


EFSA: Pesticídy predstavujú pre včely neakceptovateľnú hrozbu.

19. 1. 2013

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA): Pesticídy predstavujú pre včely neakceptovateľnú hrozbu.


Znečistenie ovzdušia oslabuje schopnosť včiel nasledovať vôňu kvetov

19. 1. 2013

Podľa štúdie výskumníkov z University of Virginia znečistenie ovzdušia oslabuje schopnosť včiel a ďalšieho hmyzu nasledovať vôňu kvetov k jej zdroju, čo narúša základný proces opeľovania, čo môže celosvetovo spôsobiť pokles produkcie potravín.


Zdravie včiel v Európe. Fakty & čísla

12. 11. 2012

Súhrn najnovších informácií o zdraví včiel v Európe HLAVNÝ PREHĽAD


Pesticídy škodia nielen včielkam.

5. 11. 2012

Pozrite si reláciu Nedej se na ČT2 zo 4.11.2012


Dôkazy, že bežné pesticídy čiastočne môžu za úbytok včiel, sa stále hromadia.

31. 10. 2012

Niekoľko nedávnych štúdií ukázalo, že pesticídy známe ako „neonicotinoidy“ môžu mať rôzne dlhodobé vplyvy na včelstvá vrátane znižovania počtu kráľovien. Chov včiel stráca svoj význam a v niektorých prípadoch ide až o celkový kolaps včelstva. Výskumy boli také presvedčivé, že Francúzsko nedávno zakázalo používanie neonicotinoidových pesticídov. Nová štúdia v súčasnosti zistila ďalší dôkaz poškodenia spôsobeného pesticídmi vrátane skutočnosti, že včely, ktoré sú vystavené viac než jednej chemikálii, napr. neonicotinoidu a pyretroidu, boli najzraniteľnejšie.


Viac ako med

29. 10. 2012

Ak sa stratia včely, stratia sa aj ľudia.


Včely vedia rozlišovať rôzne typy obrazov.

29. 10. 2012

Vedci v Austrálii objavili, že včely majú pozoruhodnú schopnosť rozlišovať rôzne typy obrazov.


Hromadný úhyn včiel v Šahách

4. 10. 2012

Na pohraničí sa otrávili včely neznámou látkou. Včelárov zo Šiah a blízkeho okolia šokoval hromadný úhyn včelstiev. Príznaky nepoukazovali na ochorenie, odlišujú sa aj od klasickej otravy.


Otravujeme si budúcnosť ?

4. 10. 2012

V poslednej dobe bol zaznamenaný vysoký úhyn včiel nielen v Európe, ale na celom svete. Miliardy včiel zomreli a v dôsledku toho môže byť ohrozený celý globálny potravinový reťazec. Spolu s ďalším hmyzom ako mory a vážky, opeľujú včely asi tretinu plodín pestovaných na celom svete.